Przygotowanie do badań

Nieprawidłowe przygotowanie do badań może spowodować uzyskanie wyniku badania, który nie będzie odpowiadał faktycznemu stanowi zdrowia organizmu i utrudni lekarzowi ocenę pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do poniższych zaleceń

BADANIE KRWI - POBRANIE KRWI Z ŻYŁY

Większość badań powinno być pobieranych na czczo, 12-16h po ostatnim posiłku (w przypadku badań lipidogramowych);
W warunkach standardowej diety, z wyjątkiem oznaczeń wymagających specjalnej diety, zleconej przez lekarza;
O określonej porze dnia, zwykle między 7.00 a 8.00 rano;
W warunkach spoczynkowych, pozbawionych również obciążenia psychicznego;
Zażywanie leków w dniu badania po konsultacji z lekarzem;
W przypadku badań bakteriologicznych i alergicznych, badanie należy wykonać przed leczeniem lub po okresowym odstawieniu leków wpływających na wynik oznaczenia;

W czasie pobierania krwi należy utrzymywać nieruchomo wyprostowaną rękę, natomiast po pobraniu krwi prosimy o uciskanie gazikiem miejsca wkłucia na wyprostowanej ręce przynajmniej przez 5 minut. Takie postępowanie zapobiega powstawaniu wybroczyn.
Po zabiegu pobrania krwi należy unikać przez minimum jedną godzinę dźwigania ciężkich przedmiotów i czynności wymagających wysiłku ręką

MOCZ

Do laboratorium należy dostarczyć pierwszą poranną próbkę moczu z tzw. środkowego strumienia do czystego, jednorazowego pojemnika (do nabycia w aptece), o objętości około 30ml.

DOBOWA ZBIÓRKA MOCZU (DZM)

Zbiórkę rozpoczyna się po odrzuceniu pierwszej rannej porcji moczu, kontynuuje przez 24h i kończy na pierwszej porannej porcji moczu oddanej w dniu następnym. Mocz zbiera się do jałowego pojemnika o objętości ok. 2 litrów. Po zakończonej zbiórce należy zmierzyć objętość oddanego moczu i po dokładnym wymieszaniu, porcję o objętości ok. 50ml wraz z podaną informacją o całkowitej ilości moczu dostarczyć do laboratorium.

POSIEW MOCZU

Mocz należy oddać do jałowego pojemnika (specjalne transportery na posiew moczu można także odebrać wcześniej w którymkolwiek z punktów pobrań ŚLA), po uprzednim dokładnym umyciu okolic cewki moczowej. Nie wolno dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika ani zakrętki. Środkowy strumień porannego moczu oddać rozchylając wargi sromowe większe/ zsuwając napletek odsłaniając ujście cewki moczowej. Mocz możliwie szybko dostarczyć do laboratorium.

BADANIE KAŁU

Do laboratorium należy dostarczyć próbkę kału ok. 2g, w czystym, jednorazowym pojemniku (do nabycia w aptece). Ważne, żeby pobrana próbka pochodziła z różnych miejsc porcji kału. Jest to istotne w przypadku badań na obecność pasożytów, krwi utajonej i resztek pokarmu.

POSIEW KAŁU

Próbkę kału należy umieścić w jałowym pojemniku i w jak najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium.

BADANIE NASIENIA

TEST NA ŻYWOTNOŚĆ PLEMNIKÓW

W przypadku ogólnego badania nasienia należy spełnić następujące warunki:

 • przed badaniem należy zachować 3-5 dniową wstrzemięźliwość seksualną
 • po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodni

Badania nasienia realizujemy jedynie w Laboratorium Centralnym w Jastrzębiu Zdroju przy ulicy Małopolskiej 134 oraz oddziale w Bielsku-Białej przy ulicy Daszyńskiego 7. Jest to badanie, na które należy się uprzednio umówić telefonicznie

WYMAZ Z GARDŁA I JAMY USTNEJ

Warunki, jakie należy spełnić przed badaniem bakteriologicznym jamy ustnej:

 • na czczo (nie jeść, nie pić)
 • nie myć zębów
 • nie płukać jamy ustnej
 • nie palić papierosów

WYMAZ Z POLICZKA DO BADAŃ PCR

Warunki, jakie należy spełnić przed badaniem wymazu z policzka:

 • na czczo

lub na dwie godziny przed badaniem:

 • nie jeść, nie pić
 • nie myć zębów
 • nie żuć gumy
 • nie palić papierosów

Pamiętaj!

Przed wykonaniem badań laboratoryjnych zawsze zapytaj swojego lekarza lub pracownika laboratorium o prawidłowe przygotowanie do wykonania badań oraz poprawny sposób pobierania próbek.